Rozloha 26,8 km2, počet obyvateľov 2 237
Salina leží asi 4 km severozápadne od ostrova Lipari. Nachádzajú sa tu dva vyhasnuté krátery. Obyvatelia žijú v troch dedinkách. S.MARINA SALINA na východnom pobreží, MALFA na severnom, RINELLA na južnom. Ostrov je najvýšším a najzelenejším bodom Liparského súostrovia. Gréci ostrov nazývali “DIDYME” podľa dvoch vrchov pripomínajúcich dva kužele delené úzkou nížinou.
10 vecí, ktoré treba vidieť na ostrove Salina
1. Múzeum vína
V Santa Marina Salina sa v Múzeu vína nachádza starobylý mlynský kameň, teda nádrž, v ktorej sa tradične robilo lisovanie a kvasenie muštu.
Návštevou múzea spoznáte tradičnú techniku výroby vína, ako aj všetky predmety používané na spracovanie hrozna. V archeologickej časti sú
vystavené aj materiály používané v staroveku na spracovanie hrozna a výrobu vína.
Z centra Santa Marina Salina sa môžete k múzeu dostať pohodlne pešo a najhorúcejšie hodiny dňa využiť na túto nezvyčajnú návštevu spojenú s ochutnávkou typických produktov.
2. Santa Marina Salina
V malej dedinke Santa Marina Salina sa nachádza hlavný prístav ostrova Salina, v ktorom zakotvíte pri príchode z Milazza, Palerma, Neapola alebo
Reggio Calabria alebo z iných Liparských ostrovov. Je to malá dedinka pri mori, ktorá pozostáva z niekoľkých domov, reštaurácií a hotelov.
Jeho názov je odvodený od jazierka neďaleko centra, z ktorého sa tradične získavala soľ.
Odporúčame vám navštíviť mestečko Santa Marina Salina pešo, stratiť sa v uličkách alebo si oddýchnuť na kamienkovej pláži neďaleko centra.
A na záver návštevy ochutnať typickú sicílsku granitu, ktorú si môžete kúpiť v jednom z mnohých miestnych barov.
3. Lingua a jeho maják
Lingua alebo Punta Lingua sa nachádza na juhovýchodnom konci ostrova Salina. Malý úsek zeme oddeľuje Brakické jazierko od mora. To sa kedysi
používalo na získavanie soli z mora, zatiaľ čo dnes je zastávkou pre niektoré druhy sťahovavých vtákov. V majáku sa nachádza múzeum soli a mora.
Lingua je známa a navštevovaná aj pre osviežujúcu granitu a typické eolské jedlo pane cunzato.
4. Ľudové múzeum
Ľudové múzeum v oblasti Linguia je venované histórii, zvykom, životu a tradíciám ostrova Salina. Dve poschodia vám ponúknu virtuálnu cestu za
poznaním remesiel v minulosti, najmä poľnohospodárskych. Vystavený je tu lis na olivy poháňaný ľudskou silou, lisy na olej a mlyn na pšenicu. Zaujímavá je aj zbierka
každodenných predmetov, výrobkov z kozej kože, rybárske náradie a nábytok.
V izbe na prízemí je zrekonštruovaný interiér typického liparského domu. Prvé poschodie je však vyhradené pre históriu ostrova, od sopečných erupcií po archeologické náleziská.
5. Malfa
Malfa je pekná dedinka na severnom pobreží Saliny. Jeho názov je pravdepodobne odvodený od prvých osád Amalfitanov, ktorí prišli na ostrov v 12. storočí.
V malej dedinke stojí za to vidieť domčeky s charakteristickou bielou farbou, ktoré sa týčia pozdĺž strmého útesu.
6.Múzeum
Na Malfe nájdete aj Liparské múzeum prisťahovalectva, ktoré sa nachádza v Palazzo Marchetti a bolo otvorené s cieľom pripomenúť si liparských obyvateľov emigrujúcich do iných krajín medzi devätnástym a dvadsiatym storočím. V múzeu sú fotografie, dokumenty, ale aj knihy o zaoceánskej emigrácii.
Palazzo Marchetti je historická rezidencia z 20. rokov 20. storočia, originálna syntéza medzi liparským a moderným štýlom devätnásteho storočia.
Miesto ponúka panoramatický výhľad na zelené vinice a more Liparských ostrovov.
7. Pláž Punta Scario
Pre mnohých turistov a návštevníkov je to najkrajšie more v Saline, pláž Punta Scario sa nachádza asi 800 metrov od prístavu Malfa a dá sa k nej ľahko dostať pešo po prašnej ceste.
Z tohto dôvodu odporúčame vziať si so sebou na krátku prechádzku vhodnú obuv.
8. Pollara
Malá dedinka Pollara sa nachádza na severozápadnom pobreží Saliny. Stojí na zvyškoch starovekého sopečného krátera. Ako dôkaz starej sopky môžete z mora obdivovať to, čo miestni nazývajú Guardian, teda malú časť prastarej skaly, ktorá sa vynára z krištáľovo čistej vody tejto časti ostrova Salina.
Mestečko sa rozprestiera okolo kostola Sv.Onofrio, postaveného v roku 1853. Vo vnútri kostola môžete vidieť aj sochu Nepoškvrneného počatia Svätého Onofria, niekoľko obrazov venovaných Panne Márii a pôvodnú podlahu chrámu. Cesta k pláži Pollara určite nie je najjednoduchšia. Námahu však určite odmení jeden z najkrajších výhľadov na všetky Liparské ostrovy. Dostať sa k nemu z centra mesta trvá 30 minút. Od kostola Sv.Onofrio musíte prejsť kilometer po čiastočne asfaltovej ceste. Trasa je veľmi strmá, ale plná bujnej a voňavej vegetácie.
9. Hlavný maják
Capo Faro alebo Punta Faro je severovýchodný cíp ostrova Salina. Je to asi 10 minút jazdy autom od centra Malfy a je jednou z vecí, ktoré treba v Saline vidieť, a to predovšetkým pre výhľad, ktorý sa vám naskytne po príchode. Okrem majáku sa po krátkej 10-minútovej prechádzke dostanete aj na krásnu kamienkovú pláž obmývanú priezračnou vodou. Príjemné kúpanie po prechádzke vás určite vráti do starých koľají a trocha relaxu na pláži vám dodá tú správnu energiu na pokračovanie v objavovaní ostrova Salina na Liparských ostrovoch.
10. Saracénske jaskyne
Vzhľadom na to, že Liparské ostrovy, rovnako ako zvyšok Sicílie, sú bohaté na históriu, stojí za to objaviť nádherné Saracénske jaskyne. Nachádzajú sa pozdĺž zostupu, ktorý vedie z mesta Serro dell‘ Acqua smerom k Santa Marina Salina. Ide o starobylé skalné osady, pochádzajúce z byzantského a stredovekého obdobia, ktoré slúžili ako útočisko pre starých obyvateľov ostrova. Najmä ako prírodné jaskyne boli dokonalým úkrytom pred neustálymi útokmi pirátov, najmä počas 3. storočia nášho letopočtu. Z vykopávok archeológovia zistili, že niektoré z týchto jaskýň sú prírodné, no niektoré oblasti vykopali samotní obyvatelia z ostrova Lipari, ktorí
pochopili, aká dokonalá je ich poloha na úkryt pred erupciami z hory Pelato.
SARACÉNSKE JASKYNE
Trvanie: 4 hodiny
Vzdialenosť: približne 10 km
Prevýšenie: 500m
Táto trasa – jedna z najnáročnejších – začína z oblasti Vallone Castagno v S. Marina Salina a vedie smerom na kopec pri Serro dell‘ Acqua. Jaskyne sú skryté vo vnútri údolia a ich sfarbenie odhaľuje rôzne erupčné fázy. Jaskyne Saracénov sa javia ako séria tunelov skrytých jeden v druhom. Hovorí sa aj o jaskyni, dnes už zrútenej, v ktorej vytekala voda.